Semana Santa – Holy Week in Seville

Semana Santa czyli Wielki Tydzień jest obchodzony wyjątkowo hucznie w Andaluzji. A w szczególności w Sewilli. W mieście potraja się liczba mieszkańców. Ciężko znaleźć miejsce w hotelu. Przez cały tydzień są organizowane procesje. I w dzień i w nocy. W telewizji odbywają się relacje, gazety poświęcają strony tytułowe tym wydarzeniom. Za dnia procesja, a wieczorem kluby. Teraz Sewilla nie śpi.

W Sewilli jest 57 bractw, które od dawna mają ustaloną datę i godzinę, o której wyruszają z kościoła ze świętą figurą. „Nazarenos” przebrani w tuniki i szpiczaste czapki, często idą boso. Chcą w ten sposób poprosić albo podziękować Bogu za przychylność. Codziennie od godziny 13 do nawet 2 w nocy w mieście obywa się na raz kilka procesji. Stojąc na jednym z głównych skrzyżowań można zobaczyć kilka pochodów naraz w krótkim odstępie czasu. Najdłuższy trwa 14 godzin… Grupa osób, które niosą świętych zmieniają się co około godzinę. Lektyki są bardzo ciężkie, nawet do 500 kg, ale chętnych do pomocy nie brakuje. Na ten zaszczyt mężczyźni czekają nawet po kilka lat. Zapisują się na listy i czekają wytrwale. Jest to zaszczyt dla nich i dla rodziny jeśli zostanie wybrany do niesienia figury.

Wszystko jest sprawnie zorganizowane. Bez większych opóźnień. Logistyka po mistrzowsku. Szczególnie że w jednej procesji może uczestniczyć nawet kilka set jak nie i ponad tysiąc osób.

Stojąc i podziwiając pierwszy raz może wydawać się szalone i takie nierealne.

Semana Santa or Holy Week is celebrated in Andalusia. Especially in Seville. In the city population triples. It’s hard to find a place in the hotel. Throughout the week processions are organized.
Seville has 57 fraternities, which are waiting for theirs right time for depart from the church with the holy figure. ” Nazarenos ” dressed in a tunic and pointed hat, often go barefoot . They want to ask or thank God for the favor.

Daily from 13pm to 2 am in the city are processions. Standing on one of the main intersections you can see several marches at once in a short period of time. The longest lasts 14 hours. Everything is efficiently organized. Without much delay . Masterpiece of logistics. In one procession can participate even several hundred if not a thousand people .
The procession moves very slowly. Small steps people put rhythmically to the beat of the orchestra. Each of the people participating in the procession has its role. Some are holding lighted candles, while others carry props or figure. There is no age limit. Small children and the „grandparents ” are coming together in a row. You can guess an age watching hands, because their faces are covered.
Standing and admiring the first time seem crazy and so unreal..

 

Obrazek

Obrazek

Lektyki ze Świętymi są bogato zdobione. Każdy szczegół ma znaczenie. Złoto i srebro przywiezione z Imperium Majów i Inków zdobi teraz posągi, świeczniki, ołtarze.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek20140413_143854 - Kopia ObrazekObrazek

Procesja przesuwa się bardzo wolno. Małe kroki stawiają ludzie rytmicznie w takt grającej orkiestry. Każda z osób biorących udział w procesji ma swoją rolę. Jedni trzymają zapalone świece, inni niosą rekwizyty a jeszcze inni dźwigają ludzkich rozmiarów figurę. Nie ma limitu wiekowego. Małe dzieci i „dziadkowie” razem idą w szeregu. Wiek można odgadnąć po odsłoniętych dłoniach, bo twarze mają zakryte.

W czasie Semana Santa odległość jaką można przejść w 15 minut wydłuża się czasem do 1,5 godziny. Trzeba pobłądzić w labiryncie mniejszych uliczek bo główne są polokowane, ale nawet i wtedy nie raz i nie dwa razy trzeba się cofnąć bo w prostopadłej ulicy właśnie odbywa się uroczystość. Wydawało by się, że te wąskie ulice pamiętające jeszcze panowanie arabów nie pomieszczą większej ilości osób, jednak nic bardziej mylnego. Ludzie jak puzzle dopasowują się między innych, byle tylko zobaczyć jak najwięcej.

ObrazekObrazek

Reklamy
Categories: Moja historia | Tagi: , , , | 2 Komentarze

Zobacz wpisy

2 thoughts on “Semana Santa – Holy Week in Seville

  1. This design is wicked! You obviously know how to keep a rearer entertained.
    Between your wit and your videos, I was almost moved to start myy own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
    I really loved what you had to say, and more than that, how yyou presented
    it. Too cool!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: